Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego i Rogóża – piękno historycznej Warmii

Wycieczka do Lidzbarka Warmińskiego i Rogóża – piękno historycznej Warmii

Opublikowano: 03-10-2016

Dnia 3 października 2016 r. wyruszyliśmy z Olsztyna na wycieczkę po historycznej Warmii. Pierwszym punktem naszej historyczno – patriotycznej wyprawy był Lidzbark Warmiński. Rozpoczęliśmy  od zwiedzania perły architektury stanisławowskiej Oranżerii Biskupa Ignacego Krasickiego i zamku Biskupów Warmińskich.

Kolejnym punktem był Rogóż – miejscowość w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, gdzie znajduje się Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego założona  w przypominającej dworek prywatnej posesji Państwa Zysków. Gromadzone są tu pamiątki związane z życiemi działalnością Twórcy Niepodległego Państwa Polskiego, Komendanta Pierwszej Brygady Józefa Piłsudskiego. W pomieszczeniach stylizowanych na sztab polowy Marszalka znajduje się kilkaset eksponatów. Na uwagę zasługuje gniazdo ptaków – symbolizujące gniazdo rodzinne Marszałka ziemię wileńską, bliską sercu J. Piłsudskiego.

Zostaliśmy przywitani Marszem Generalskim i Bogurodzicą – był to dla nas moment bardzo wzruszający. Następnie  odbyła się  uroczysta defilada Generała Związku Piłsudczyków Józefa Zyska, przy dźwiękach hymnu narodowego nastąpiło podniesienie flagi na maszt. Oddaliśmy hołd bohaterowi katyńskiemu Pułkownikowi Wojciechowi Wiąckowi, którego Dąb Pamięci mieści się na posesji Izby i udaliśmy się na zwiedzanie. Wyjątkowym punktem spotkania był Piknik Piłsudczykowski.

Na zakończenie wpisaliśmy się do Księgi Pamiątkowej. Podziękowaliśmy za wspaniałą lekcję historii, 10 – letnią współpracę ze Związkiem Piłsudczyków, którą nawiązała nauczycielka historii Maria Świerkowska.
Dziękujemy naszym nauczycielom: Wandzie Piwońskiej i Elżbiecie Świerkockiej i Marii Świerkowskiej za ten wspaniały i pełen wzruszeń dzień.

ARCHIWUM

Skip to content