Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Święto Matematyki

Święto Matematyki

Opublikowano: 29-11-2019

29 listopada 2019 r. uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych  w Olsztynie wzięli udział w obchodach święta Matematyki – Królowej Nauk – w ramach  Jubileuszowego Roku Matematyki uświetniającego stulecie powstania Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Rozpoczęliśmy od ambitnego przedsięwzięcia – zbudowania na sali gimnastycznej żywego fraktala – trójkąta Sierpińskiego. Uczniowie klasy 1Ea, 1Eb, 1MaG i 1EaG (łącznie ponad 80 osób) stworzyli piękny, pod względem struktury matematycznej, samopodobny obiekt, powstający z wpisanych w siebie w odpowiedni sposób trójkątów równobocznych. Dzięki zaangażowaniu wszystkich obecnych po 40 minutach cierpliwego odmierzania odcinków i znajdywania  odpowiednich punktów udało się osiągnąć zamierzony cel.

Następnie odbył się konkurs wiedzy o życiu i osiągnięciach naukowych wielkiego polskiego matematyka szkoły lwowskiej – Stefana Banacha.  27 osób zmagało się z pytaniami na temat szczegółów z życia prywatnego i faktów dotyczących odkrytych teorii. Test nie był łatwy, ale uczniowie świetnie sobie z nim poradzili, dzięki czemu udało nam się wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Dominik Turczuk z klasy 1EbP, drugie – Mateusz Zygmunt z klasy 1MaP, a trzecie Wiktor Kulesza z klasy 1EbP. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział.

Organizatorki: Monika Pęgier, Iwona Proniewska-Bombała i Magdalena Staniszewska.

ARCHIWUM

Skip to content