Jesteś tutaj: Strona główna » Galeria » Ojczyzna i muzyka – koncert patriotyczny

Ojczyzna i muzyka – koncert patriotyczny

Opublikowano: 27-10-2016

Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie od lat dba o rozwijanie postaw patriotycznych, umacnianie tradycji i tożsamości narodowej. 27 października 2016 miało miejsce wydarzenie wpisujące się w wychowawczy charakter działalności szkoły.

Z koncertem zatytułowanym „Ojczyzna i Muzyka” wystąpili znakomici muzycy z olsztyńskiej agencji artystycznej „MAT”:
Konrad Kozubowski – konferansjerka, śpiew
Damian Borkowski – śpiew
Paweł Raczyński – trąbka
Dominik Skwarczyński – fortepian

Spotkanie miało nie tylko formę koncertu, lecz również poruszającej lekcji historii. Prowadzący bardzo zajmująco opowiadał o polskich kompozytorach-patriotach, m.in. Fryderyku Chopinie, Stanisławie Moniuszce i Ignacym Paderewskim. W wykonaniu artystów usłyszeliśmy wielkie dzieła, t.j. polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, polonez g-moll Fryderyka Chopina, fragment opery „Halka” Stanisława Moniuszki czy jedną z pierwszych pieśni legionowych „Pierwsza kadrowa”. Zabrzmiały też słynne pieśni patriotyczne z okresu oporu Polaków przeciwko systemowi komunistycznemu – „Mury” Jacka Kaczmarskiego i „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka i Włodzimierza Korcza.

 

Koncert „Muzyka i Ojczyzna” był znakomitą okazją nie tylko do pogłębiania wrażliwości estetycznej czy muzycznej, lecz służył również przypomnieniu pięknej historii naszego kraju.

ARCHIWUM

Skip to content