Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Lekcje z życiem – co warto wiedzieć o dawstwie szpiku

Lekcje z życiem – co warto wiedzieć o dawstwie szpiku

Opublikowano: 23-03-2021

W latach ubiegłych nasza szkoła nawiązała współpracę z Fundacją DKMS w ramach ogólnopolskiego projektu pod nazwą #KOMÓRKOMANIA.

To w ramach tego projektu szerzyliśmy ideę dawstwa szpiku kostnego i komórek macierzystych wśród uczniów, pracowników i nauczycieli naszej szkoły. Organizowaliśmy akcje rejestracji potencjalnych Dawców skierowaną do społeczności szkolnej jak i lokalnej.

W tym momencie ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną nasze działania są bardzo ograniczone. Nie tracimy jednak tego roku – skupiamy się na edukacji w zakresie świadomego i dobrowolnego dawstwa krwiotwórczych komórek macierzystych.

W dniach 15-19 marca br. uczniowie otrzymywali informacje dotyczące samego projektu i misji Fundacji. Poznali historie prawdziwych Dawców i osób, którym darowane zostało drugie życie. Zdobyli wiedzę na temat procedury rejestracji w bazie potencjalnych Dawców oraz samych metod pobrania materiału do przeszczepu.

W ostatnim dniu akcji pełnoletni uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim webinarium pt. „Lekcja z życiem – co warto wiedzieć o dawstwie szpiku” podczas którego mieli możliwość zamówienia zestawu umożliwiającego rejestrację w bazie Fundacji DKMS oraz sprawdzenia własnej wiedzy poprzez wzięcie udział w quizie przygotowanym przez pracowników tej Fundacji.

Mamy nadzieję, że chociaż część z Was zapamięta te lekcje i będzie chciała czynnie włączyć się w walkę z nierównym wrogiem, którym są nowotwory krwi.

Pamiętajcie: Pomaganie mamy w genach!

ARCHIWUM

Skip to content