Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » 1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Opublikowano: 28-02-2021

1 marca obchodzimy wyjątkowe Święto, o którym przypomina Szkolny Klub Historyczny. To  święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm i poświęcenie dla Ojczyzny.
Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, którzy wykazali się niezłomnością, odwagą i pozostali wierni wojskowej przysiędze do końca.

To Wielki Dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją.

Żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku jako hołd  Żołnierzom Wyklętym – ,, Żołnierzom Niezłomnym, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i  urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”

Niezłomni walczyli o Polskę, naszą Ojczyznę z siłą i determinacją, która budzi najwyższy szacunek. Walczyli do końca z wiarą o świętą sprawę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Dzień  1 marca stał się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych, świadectwem  męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI, PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE 1944- 1963, którą udostępnił nam Instytut Pamięci Narodowej.

Żołnierze_wykleci

Link do filmu z wypowiedzią historyka Delegatury IPN M. Ostapiuka: https://www.facebook.com/watch/?v=267532664769637

 

ARCHIWUM

Skip to content