1 marca obchodzimy wyjątkowe Święto, o którym przypomina Szkolny Klub Historyczny. To święto tych, którzy uczą nas, co to jest patriotyzm i poświęcenie dla Ojczyzny.
Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych, którzy wykazali się niezłomnością, odwagą i pozostali wierni wojskowej przysiędze do końca.
To Wielki Dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją.
Żyją dotąd, dopóki pamięta o nich Polska.
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku jako hołd Żołnierzom Wyklętym – ,, Żołnierzom Niezłomnym, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”
Niezłomni walczyli o Polskę, naszą Ojczyznę z siłą i determinacją, która budzi najwyższy szacunek. Walczyli do końca z wiarą o świętą sprawę.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Dzień 1 marca stał się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych, świadectwem męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. ŻOŁNIERZE WYKLĘCI, PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE 1944- 1963, którą udostępnił nam Instytut Pamięci Narodowej.
Link do filmu z wypowiedzią historyka Delegatury IPN M. Ostapiuka: https://www.facebook.com/watch/?v=267532664769637